top of page
Rekonstrukce starého domu

REKONSTRUKCE STARÉHO DOMU

... Jak skloubit tradici a současné požadavky na bydlení?

Výměra: 70 m2
Rozsah: studie
Lokalita: Střední Čechy
Vytvořeno: 2019

Rekonstrukce starého domu zahrnuje:

  • stavební úpravy dispozice

  • nové členění a zónování prostoru

  • nové pozice spotřebičů a sanity, osvětlení

  • výběr nové podlahy, obkladů a dlažby

  • návrh kuchyně a koupelny

  •  návrh vestavného a výběr kusového nábytku

  • výběr spotřebičů a sanity, osvětlení

Důvody pro rekonstrukci starého domu

Architektonická studie rodinného domu, který se objevuje již na mapě z 19. století. Bylo třeba uzpůsobit půdorys rodinného domu, aby odpovídal modernímu bydlení. Pozornost zaměřena na původní konstrukce, odhalení kamenné zdi v interiéru, kombinace špaletových oken s velkými prosklenými plochami do zahrady. Vše při zachování původního objemu stavby a současných požadavků na moderní bydlení. 

Kuchyně ve starém domě
Nové členění starého domu

Nové členění starého domu

Spodní patro je nově vyhrazeno pro prostorný obývací pokoj s krbem a kuchyň s jídelnou. Rovněž se zde nachází technická místnost s kotlem a koupelna s toaletou. Horní patro je pak vyčleněno pro ložnici a dětský pokoj. Průchod do zahrady z obývacího pokoje je řešen velkým francouzským oknem. Výhled z kuchyně je na bývalou náves.

Interiérový design starého domu

Celý interiér vychází z přiznaného stáří domu. Dominantním prvkem v obývacím pokoji je ponechaná kamenná zeď. Ta je doplněna krbem. Atmosféru dotváří hojné využití dřeva. Kuchyňská linka je laděná do chalupářského stylu, nicméně není přehnaně retro. Dojem starého domu dotváří dřevěná okna.

Interiérový design starého domu
Inspirace bydlení ve starém domě
Inspirace bydlení ve starém domě

Jednoznačnou inspirací může být zapojení tradičních prvků do moderního bydlení. Jedná se zejména o krb, kamennou zeď, hojné využití dřeva a rustikální kuchyně. Snaha ovšem byla tyto prvky nepřehánět. Zároveň se ukázalo, že moderní bydlení lze zrealizovat i v dvě stě let staré chalupě. K prostoru se musí přistupovat citlivě. Například předsíň však nebylo možné vhodně vyřešit, neboť to objekt nedovoluje. Musí tak dojít ke kompromisu mezi požadavky a možnostmi.

bottom of page