Půdní vestavba v rodinném domě
... Proměna tmavé půdy na velkorysé bydlení v podkroví s úchvatným výhledem.
Výměra: 170 m2
Rozsah: architektonická studie
Lokalita: Střední Čechy
projekt: 2021
Půdní vestavba v rodinném domě zahrnuje:
-
stavební úpravy dispozice
-
nové členění a zónování prostoru
-
nové pozice spotřebičů a sanity, osvětlení
-
návrh kuchyně a koupelny
-
návrh vestavného a výběr kusového nábytku
-
výběr spotřebičů a sanity, osvětlení
Důvod zadání půdní vestavby
Tmavou půdu s nepraktickým členěním prostoru přetvořit v komfortní světlé samostatné bydlení a zároveň zajistit tepelnou pohodu podkroví A to bez zásahu do nosných konstrukcí.
Stávající zónování prostoru vycházelo z předpokladu, že se jedná o patro rodinného domu, do kterého se vchází společnými vstupními dveřmi. Půda rodinného domu sice byla obytná již dříve, ale kvůli malým oknům ve střeše velice tmavá, Nezaizolovaná střecha navíc v létě prostor přehřívala a v zimě teplo unikalo. To vše bylo třeba vyřešit.
Nový půdorys půdní vestavby
Při vstupu do patra vnímáte dlouhou úzkou chodbu, Stávající členění chodbou propojuje tři ložnice, v koncové části dispozice je poté kuchyně s jídelním koutem a od ní příčkou oddělený obývací pokoj. Celý prostor je hodně tmavý, světlo se do interiéru dostává pouze malými střešními okny, které jej nemohou dostatečně proslunit.
Návrh počítá s vybouráním sádrokartonových přícek v prostředku dispozice a otevření centrální části podkroví jak v rámci interiéru, tak do krajiny. Toho je docíleno úpravou konce mansardové střechy a vikýřem, který navíc vytváří prostor pro velkorysou terasu podél celého obytného prostoru a úchvatný výhled do krajiny. V obou koncových částech dispozice jsou ložnice, na jedné straně dětské pokoje, na straně druhé ložnice a k ní přiléhá sociální zázemí odděleného wc a koupelny.
Interiérový design půdní vestavby
Otevření centrální části prostoru utváří velkorysou a vzdušnou atmosféru. Mísí se zde přiznané krovové konstrukce přirozeně stárnoucího masivního dřeva, poctivá dubová podlaha a současné detaily v podobě antracitových rámů skla, oplechování vikýře, či kontrastní tmavé osvětlení, které dodává prostoru akcent.
Nábytek je poté nadčasový a minimalistický ve světlých barvách. lakovaná kuchyňe bez úchytek prostor osvěžuje. Použito je minimum materiálů, které spolu ale krásně fungují. Záda kuchyně a krb jsou stějně jako koupelna tvořeny stěrkou, zbytek stěn pokrývá bílá štuková omítka. Kusové vybavení nábytku je dotvořeno v jednoduchých liniích krémové pohovky. Výběr padl na české firmy, pohovka od JECH, židle TON, jídelní stůl a stolek je vyroben na zakázku z masivního dřeva a komaxitové antracitové podnože. Celek už pak doplňují pouze textilní doplňky, světlé závěsy a koberec s vysoým vlasem dodávají lehce industrálnímu prostoru jemnost a útulno.