top of page
Image by Sven Mieke

PROCES NÁVRHU
...Jak návrh vzniká.

Začínáme

Prohlídka

Konzultace

Návrh

Realizace

Proč architekta kontaktovat?

Okolní prostředí se výrazně promítá do naší psychiky. A nebavíme se jen o bydlení. Velkou mírou se na naší pohodě podílí také veřejná prostranství, kudy chodíme do práce či do školy, kde trávíme volný čas, místa, kde pracujeme, zkrátka tady všude bychom se měli cítit dobře. Náplň profese architekta se zabývá novostavbami domů, rekonstrukcemi objektů či jejich částí, návrhem nábytku na míru nebo jednotlivých kusovek volného vybavení. Zároveň sahá od urbanistických návrhů územních celků přes úpravy veřejných prostranství jako jsou parky, náměstí, návsi, hřiště, či detail kašny, laviček, zastávky MHD. Architekt by měl vždy hledat komplexní řešení ve všech souvislostech.

Architekta je dobré si vybrat za základě reference a toho, že Vás jeho práce osloví a líbí se Vám. Konstrukci a technické řešení samo o sobě může navrhnout inženýr. Přidanou hodnotou práce architekta je dobře vyřešená vyhovující dispozice a hlavně estetická rovina návrhu. Proporce fasády, harmonie navrhovaného se současným, jemné začlenění návrhu do okolí, krásné detaily, ohlídání provedení. Každý jsme originál, máme jiné požadavky. Vždy si kladu za cíl splnit ty Vaše na maximum. Návrh by měl oslovit kolemjdoucího, nadchnout příchozího, dopřát radost a komfort svým uživatelům a líbit se Vám! Ráda pomohu najít ideální řešení i pro Vás.

Co je potřeba do začátku

1| Zkuste sami pro sebe zformulovat zadání.

Jakkoli banálně to zní, ujasnit si vlastní představu je stěžejní. Úplně zjednodušeně co, kdy, kam se bude navrhovat a proč. Chcete vytvořit nový objekt či prostor? Upravit stávající? Co Vám teď nevyhovuje, jaká máte očekávání vzhledová, funkční, finanční, časová?

 

 

2Podklady

 

Pokuste se zajistit předem výkresovou dokumentaci. Tato drobnost přesto urychlí přípravnou fázi předcházející samotnému navrhování. Už při prvním setkání nad výkresy je možné bavit se konkrétněji. Důležité je najít si na sebe čas, sejít se ideálně přímo na místě a spolu si ho projít. Lépe tak poznám Vás i zadání. Prostor při té příležitosti mohu rovnou zaměřit. 

3| Pro koho navrhuji? Popište sebe!

Bez podrobné znalosti o uživateli nejde projekt dobře navrhnout. U bydlení bych před zahájením kreslení měla vědět, kolik členů má domácnost, mají-li nějaké specifické požadavky na užívání nebo k čemu mají silnou vazbu ve stávajícím prostoru a tudíž co ponechat. U administrativních budov je třeba znát strukturu firmy, počet zaměstnanců a charakter jejich práce. Dále, jaká je představa vedení o podobě reprezentativních prostor. U kavárny, restaurace či baru znát kapacitu míst k sezení, základní koncept nabízených služeb a sortimentu. Bude se zde podávat jen káva, nápoje a dovezené dortíky, či vařit polední menu? Jaký typ objektů se bude v galerii vystavovat? Ideální je všechny nápady a otázky sepsat a ptát se.

4| Prohlídka a zaměření

Bez podrobné znalosti o uživateli nejde projekt dobře navrhnout. U bydlení bych před zahájením kreslení měla vědět, kolik členů má domácnost, mají-li nějaké specifické požadavky na užívání nebo k čemu mají silnou vazbu ve stávajícím prostoru a tudíž co ponechat. U administrativních budov je třeba znát strukturu firmy, počet zaměstnanců a charakter jejich práce. Dále, jaká je představa vedení o podobě reprezentativních prostor. U kavárny, restaurace či baru znát kapacitu míst k sezení, základní koncept nabízených služeb a sortimentu. Bude se zde podávat jen káva, nápoje a dovezené dortíky, či vařit polední menu? Jaký typ objektů se bude v galerii vystavovat? Ideální je všechny nápady a otázky sepsat a ptát se. I zdánlivě nepodstatný dotaz může být přínosný.

5| Jak vzniká projekt?

 

Zakládám si na osobním přístupu a přímém jednání. Za stěžejní považuji konzultace. Pracuji po celé ČR, vždy upřednostňuji osobní setkání, ale je možné domluvit se i na vzdálené komunikaci emailem či po Skypu. Na začátku nečekejte rovnou vizualizace, postupuji od skic před hrubý prostorový model do detailního řešení například nábytkového kování. Obecně je cílem navrhnout srozumitelné, chytře uspořádané řešení, které splní estetické nároky zadavatele a pozdějších uživatelů. Stěžejní je také správná orientace vůči světovým stranám. U domů je už od počátku velmi důležité počítat s rozmístěním nábytku a vybavením obecně a pamatovat také na potřebné množství úložného místa. Minimalizovat chodby, stinná zákoutí, zefektivnit prostor. Vytvořit místo, ve kterém se bude příjemně fungovat. Výstupní data co nejvěrněji simulují budoucí vzhled prostoru a zůstanou Vám na památku. 

 

 

 

6| Co je výstupem?

Můžete si objednat studii, tedy ideové řešení. Studie není jen půdorys nebo vizualizace, jedná se o komplexní řešení, bere v úvahu interiér i exteriér, vše  musí vzájemně fungovat. U naprosté většiny projektů je možné realizaci odbornou firmou zařídit. Ať už se rozhodnete tak či tak, upřednostňuji dozorovat probíhající realizaci, aby se minimalizovaly odchylky provedení od návrhu. 

Co která část projektu zahrnuje?

piktogram_půdorys černá_edited.jpg

koncept řešení

návrh dispozice

skici a vizualizace

architektonické výkresy

určení materiálů

Návrh bez názvu(5).png

INTERIÉROVÝ DESIGN:

výběr konkrétních materiálů

návrh osvětlení

návrh vestavného nábytku

výběr kusových předmětů

výkresy a vizualizace

Návrh bez názvu(5).png

INŽENÝRING:

komunikace s úřady

potřebná dokumentace

výběr prováděcích firem

koordinace prací a ceny

autorský dozor

Architektonický návrh krok za krokem

Vizualizace

s materiály Vám představím i s nadhledovou perspektivou, abyste se v prostoru co možná nejlépe zorientovali.

Návrh interiéru
864aa7ae-73a4-4564-b109-e7e2b8ac68d9 skica před po.png
Konzultace
po_edited.jpg
Architektonická studie
Materiály
Realizace

Před zahájením projektu

 

Vás odborným uchem architekta vyslechnu, klidně si budeme povídat i hodiny. Výsledkem má být projekt, který vystihne Vaši osobnost, vkus a představy. Nebojte se ptát i na zdánlivě nepodstatné věci, ráda Vám odpovím.

První skica

je polopatická, maximálně srozumitelná. Na ní vysvětlím, co a proč a jak v prostoru (ne)funguje a nastíním řešení.

Před výběrem materiálů

a barevnosti si ujasníme pozice vestavného nábytku a zónování prostoru. Oku laika mnohdy přijdou technické výkresy zmatené, neosobní. Proto půdorysy vždy doplňuji o vizualizace a často při setkáních ručně skicuji, abyste si dokázali projekt co nejvěrněji představit do posledního detailu.

Obcházení vzorkoven

je časově velice náročné. Obzvlášť, pokud nevíte, kde hledat. Nevíte si rady s výběrem podlahy, kachliček, sedacího nábytku či světel? Jaký materiál zvolit na kuchyňskou linku? Společně obejdeme vzorkovny a vybereme kombinace materiálů a předmětů, které k Vašemu prostoru nejlépe padnou.

Realizace

zajišťuji až do posledního detailu. Dohlédnu na kvalitu provedení prací, aby výsledek splnil Vaše očekávání a Vy jste v tomto ohledu měli co nejméně starostí.

bottom of page